CT vizsgálat
A CT (komputertomográf) speciális radiológiai technika, mely során röntgensugár segítségével, számítógépes képfeldolgozás eredményeként részlet- és információ-gazdag képet kapunk, az adott testrészről vagy a teljes szervezetről. A CT-képek (ún. szeletek) elsődlegesen harántmetszetben készülnek, de a számítógépes adatfeldolgozással hosszmetszeti, keresztmetszeti és háromdimenziós (3D) rekonstrukciók is készíthetők.
A vizsgálattal ábrázolható az agy, a mellkasi és hasi szervek, a gerinc és egyéb csontok, ritkábban a vázizomzat, kimutatható e szervek daganatos, gyulladásos betegsége, sérülése, vérzése. A modern, ún. spirál-CT készülékek alkalmazásával a röntgensugár-terhelés minimalizálható. Bizonyos esetekben a pontosabb ábrázolás érdekében ún. kontrasztanyag szájon át történő vagy intravénás adására is szükség lehet.
Hogyan végezzük a vizsgálatot?
A páciens a vizsgálat alatt egy lassan mozgó asztalon fekszik, amely a vizsgálat folyamán áthalad a CT készülék közepén lévő kör alakú nyíláson. Az áthaladó testrészről készül a felvétel. A vizsgálat időtartama 5-15 perc a szeletvastagság és a vizsgálandó testrész kiterjedésétől függően.
A vizsgálat korlátai
A hölgyek mindenképp tájékoztassák a vizsgálat végzőjét, ha tudnak terhességükről, vagy fennáll annak lehetősége, ugyanis a röntgensugaraknak magzatkárosító hatása lehet. Terhességben, a magzatkárosodás nagy veszélye miatt, a röntgen vizsgálatok kerülendők.Kontrasztanyag, vagy jód-érzékenység esetén kontrasztanyagot nem alkalmazhatunk. Kérjük, ha tud ilyen túlérzékenységről, mindenképpen jelezze a vizsgálat előtt.
Gyakorlati teendők a vizsgálatot indikáló orvos és beteg részéről
- 1. Vesefunkció tisztázása
Kontrasztanyagos CT vizsgálat esetén egy hónapnál nem idősebb labor, kontrasztanyagos MRI vizsgálat esetén egy hétnél nem idősebb laborlelet. Betegségről nem tudó személy esetén vizsgálat előtt egy hónapnál nem idősebb laborérték elfogadható. Diabetes, vesebetegség esetén, egy héten belüli vesefunkció szükséges. Amennyiben a vesefunkcióra vonatkozó laboreredmények nem állnak a vizsgálat napján rendelkezésünkre, a vizsgálatot nem végezzük el.
- 2. Metformin tartalmú tabletta szedését vizsgálat előtt és után 48 órán keresztül szüneteltetni kell.
- 3. Fokozott hidrálás
Bőséges folyadékfogyasztás a vizsgálat előtt 12 órával és a vizsgálat napján. Elesett betegnél, kórházi körülmények között infúzió adása.
- 4. Vesekárosító gyógyszer szüneteltetése 24 órával a vizsgálat előtt és után.
- 5. Beszűkült vesefunkció esetén vizsgálat után, 24 órán belül, de 72 áránál nem később vesefunkció ellenőrzése.
Amennyiben a vizsgálatra jelentkező a beteg nem rendelkezik 1 héten belüli, friss labor lelettel, akkor a vizsgálatot megelőzően elvégezzük a vérvételt, karbamid és kreatinin értékekre vonatkozóan. Ezt térítésmentesen végezzük!