2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Intézetünk
  • Munkatársaink
  • Tevékenységeink
  • Kórházfejlesztés
  • Gyakori kérdések
  • Cikkek
  • Elérhetőségek
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 887-7901 | E-mail: info@ogk.hu
    Magas kontrasztú nézet

    Pszichoterápiás ellátás

    Közfinanszírozott programjainkkal az orvosi kezelés kiegészítéseként kínálunk gyógyító pszichológiai foglalkozásokat pácienseink számára. A mozgásszervi panaszok és fájdalombetegségek összetett problémák, ezért a szomatikus kezelés mellett jó hatékonysággal alkalmazhatók pszichoterápiás kezelések a tünetek enyhítése és az életminőség javítása céljából.

    Ambulanciánkon a pszichológiai kezelések széles spektruma elérhető, ami lehetővé teszi, hogy a hozzánk forduló emberek problémájához leginkább illeszkedő terápiát válasszuk. Időpontegyeztetést követően háziorvosi beutalóval tudjuk a hozzánk jelentkezőket fogadni. Elsőként egy állapotfelmérést végzünk, mely során kialakításra kerül a pontos kezelési javaslat. Ilyenkor mérlegeljük, hogy alkalmas-e az általunk kínált program a jelentkezőnek, vagy esetleg más ellátási forma/hely felé irányítjuk.

    A pszichoterápiás kezelés megkezdése előtt pszichiáter szakorvosi konzultáció kötelező a hatályos egészségügyi jogszabályok alapján. Természetesen ez nem jelent semmiféle gyógyszerszedési kötelezettséget, mindössze az orvosi állapotfelmérést szolgálja.

    Kezelési lehetőségeinkről röviden:

    Autogén tréning - relaxációs terápia

    Az autogén tréning (AT) olyan relaxációs technika, mely tréningszerűen végzett gyakorlatokkal testi-lelki ellazultság állapotát hozza létre. A módszer - melynek elsajátításához 12-15 hét szükséges - a gyakorlások során a belső koncentrációval és önmagunkra irányuló passzív figyelemmel dolgozik, amivel létrehozzuk a pszichés és testi-lelki ellazultságot. E módszer hatékonyan alkalmazható szomatikus megbetegedésben, krónikus fájdalomban szenvedők körében. Emellett segít csökkenteni az általános szorongást, irritáltságot és kimerültséget, növeli a fizikai tűrőképességet és teljesítményt. Felhasználható arra, hogy változtassunk a fájdalomra adott reakciónkon, növeljük a stressztűrést, enyhítsük az alvászavarokat, továbbá hozzájárul életminőség és közérzet javulásához.

    Biofeedback alapú stresszkezelés:

    A biofeedback tréning egy műszeres kezelés, mely során a test bizonyos pontjain elhelyezett, számítógéphez csatlakoztatott szenzorokkal fejlesztjük testi folyamatok szabályozási képességét. A tréning során a páciens folyamatos visszajelzést kap testi folyamatairól (pl. szívrtimus, légzésdinamika, szimpatikus arousal, izomfeszülés stb.), melyet figyelve megtanulja befolyásolni ezeket. A biofeddback tréningek között gyakran alkalmazott kezelési modalitás a szívfrekvencia variabilitás tréning, illetve az izomfeszülés, légzésritmus alapú relaxációs eljárások.

    Csoport pszichoterápia

    A folyamatosan vagy időszakosan jelentkező fájdalom jelentős érzelmi teherrel jár, amely sokrétű hatással van mindennapi életünkre, kapcsolatainkra. Ma már jól ismert tény, hogy a hétköznapi élet feszültségei és konfliktusai – különösen a kapcsolati feszültségek – képesek a fájdalomtünetet provokálni, erősíteni és fenntartani. Az összefüggés fordítva is igaz: a fájdalommal való együttélés feszültséggel terheli meg kapcsolatainkat. A csoportanalitikus kiscsoport célja saját magunk és a fenti összefüggések mélyebb megértése által a gerincbetegség ellenére – vagy sokkal inkább azzal együtt – egy harmonikusabb, jobb minőségű élet elérése.

    Érzelemkifejezés és érzelemátélés terápia

    Az EAET-t (Emotional Awareness and Expression Therapy) vagyis Érzelemátélés és érzelemkifejezés terápiát ún. centralizált fájdalomban szenvedő betegek kezelésére fejlesztették ki - olyan elsődleges fájdalomállapotok gyógyítására, mint amilyen a fibromyalgia, az irritábilis bél szindróma, a primer fejfájás és a migrén vagy éppen a krónikus derékfájdalom. Az EAET viszonylag új beavatkozás - legkorábbi formáinak klinikai vizsgálatai 2006 és 2011 között zajlottak -, de számos evidenciára alapuló pszichológiai megközelítésből merít, többek között az expozíciós terápiából, az intenzív rövid dinamikus terápiából, a viselkedésterápiából és az írásos érzelemfeltárásból.

    Olyan páciensek számára tudunk ezzel a módszerrel segítséget nyújtani, akik fájdalma az átlag gyógyulási időn túl is fennáll, illetve a tünetek intenzitása, lokációja akár napokon vagy órákon belül változik (felerősödik, megszűnik, esetleg vándorol) és ezeket a változásokat valamilyen külső (fények, hangok, illatok) vagy belső (stressz, érzelmi állapotok) ingerhez is lehet kötni. Gyakori az ilyen esetekben az is, hogy már korábbi életszakaszokban is megjelentek orvosilag nehezen magyarázható vagy kezelhető testi tünetek (pl. migrén vagy gasztrointesztinális panaszok), amelyeket potenciálisan megelőzött valamilyen nehéz életesemény, megterhelő stresszhelyzet.

    Hipnoterápiás fájdalomkezelés

    A 11 alkalmas egyéni pszichológiai kezelés során a hipnoterápia módszerével járhatóak körbe a fájdalompanaszokat befolyásoló életvitelbeli, gondolkodásbeli, érzelmi, és kapcsolati tényezők, és ismerhetőek fel ezen összefüggések. A program során olyan készségek sajátíthatóak el, melyek segítségével fejlődhet a fájdalommal való megküzdésben, és jobb életminőség érhető el.

    Kognitív viselkedésterápiás szemléletű alváskezelő program

    A 4-6 alkalmas program célja a krónikus, nem organikus eredetű alváselégtelenség kezelése az elalvást és pihentető alvást gátló szokások egyéni feltérképezésével és megváltoztatásával. A kezelés ideje alatt végig kiemelkedő szerepet kap a páciens saját aktivitása, mely alvásnapló vezetésében, illetve az egyes alkalmak során megismert alvásjavító irányelvek és alváshigiénés szempontok mindennapjaiba való illesztésében, valamint az alvással kapcsolatos negatív gondolatok és hiedelmek felismerése és átalakítása során nyilvánul meg elsősorban.

    Kognitív viselkedésterápiás szemléletű fájdalomkezelő program

    A 11 alkalmas komplex fájdalomkezelő programra olyan fájdalommal élő, gerincgyógyászatilag kontrollált páciensek számára lett kialakítva, akik aktívan, életvitelük tudatos alakításával szeretnének állapotukon javítani. Az alkalmaknak része többet között a fizikai panaszok és egyéni élettér összefüggéseinek feltérképezése, relaxációs és stresszkezelési készségek tanítása, a fájdalmakkal kapcsolatos negatív gondolatok átkeretezése, a fájdalommentes aktivitás támogatása, valamint az alvásminőség javítása. Programunk a jelentkezők aktivitásra alapoz, az üléseken tanult készségek elsajátítása az alkalmak közötti kitartó gyakorlására épül.

    Kognitív viselkedésterápiás szemléletű testsúlycsökkentő program

    A csoportos foglalkozást olyan túlsúllyal élők pácienseinknek ajánljuk, akik motiváltak azon pszichológiai eszközök elsajátítására, melyek segítenek a testsúly célok elérésében és hosszú távú megtartásában. Pszichológiai Ambulanciánk programja során azokat az egészségtelen szokásokat azonosítjuk és változtatjuk meg, melyek az elhízáshoz vezetnek. A résztvevők olyan készségeket sajátítanak el, amelyek az evési- és mozgási szokások megváltoztatásán túl az önérvényesítés, problémamegoldás és érzelemszabályozás területeit is megcélozzák.

    Mindfulness (MBCT):

    A nyolc alkalmas, heti rendszerességgel, csoportos és egyéni formában is tartott program célja a krónikus fájdalommal élők életminőségének javítása fájdalomhoz való viszonyulásuk megváltoztatása által. A program két módszert ötvöz. A kognitív terápiás elemek a fájdalommal kapcsolatos negatív gondolatok felismerését és átalakítását célozzák, míg a mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét meditáció a fájdalom aktív elfogadásához ad hatékony eszközöket és relaxációs hatással is bír.

    Rövid dinamikus pszichoterápia

    A dinamikus rövidterápiák szemléleti alapja a pszichoanalitikus elméletekből származik, azonban ezek a kezelések jellemzően időhatárosak (3-6 hónap) és egy jól körülhatárolt problémát jelölnek ki a kezelés céljaként. A pszichoterápiás munka törekvése, hogy feltárja azokat az érzéseket, érzelmeket és gondolatokat, amelyek ismétlődő rejtett mintázatok formájában zavart keltenek az emberek mindennapi érzelmi, kapcsolati működésében.
    Mozgásszervi betegségek, krónikus fájdalombetegség kapcsán érdemes a kezelést megfontolni azokban az esetekben, amikor: (1) nincs egyértelmű, markáns szomatikus-anatómiai ok a panaszok hátterében, (2) amennyiben a panaszok megélésében stressz, szorongás vagy kapcsolati konfliktusok hatására intenzitásváltozás tapasztalható.

    Pszichológiai ambulancia