2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Intézetünk
  • Munkatársaink
  • Tevékenységeink
  • Kórházfejlesztés
  • Gyakori kérdések
  • Cikkek
  • Elérhetőségek
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 887-7901 | E-mail: info@ogk.hu
    Magas kontrasztú nézet

    Gerincprotetika

    Porckorong degeneráció

    A porckorong a teljes gerinc felépítésében az az alkotóelem, amely a csigolyákat oly módon kapcsolja szilárdan össze, hogy mindeközben bizonyos mozgáslehetőséget is enged az adott gerincszakasznak. Egyúttal egyfajta lengéscsillapítóként is működik. Az autó felfújt gumiabroncsához hasonlítható, amely stabil kapcsolatot biztosít az út és a kerék között, és valamelyest tompítja az egyenetlenségből adódó rázkódást.

    Ezt a funkciót speciális felépítése teszi lehetővé - szintén hasonlatosan a gumiabroncshoz - erős, rostos gyűrűje, egy nagy folyadéktartalmú, gélhez hasonlatos állagú belső magot övez. Az élet során - ahogy más szöveteink is - a porckorong is veszít folyadéktartalmából, rugalmassága csökken, "leereszt". Ennek a folyamatnak egy epizódja lehet a porckorong sérvesedése ("defekt"), amikor a porc egy darabja, a gerinccsatornába nyomulva elveszi a helyet az ott haladó idegektől, másképpen fogalmazva nyomást gyakorol ez utóbbiakra. Ez jellemzően a végtagokat érintő panaszokat, fájdalmat, zsibbadást, gyengeséget okoz. Ezt a jelenséget térszűkítésként is leírhatjuk, amelynek sebészi megoldása ennek megfelelően az idegek felszabadítása.

    A porckorong rugalmasság vesztése (degeneráció) azonban más következménnyel is járhat, ha a szomszédos csigolyák jól kontrollált mozgásait lehetővé tévő képessége is károsodik. Ezt a jelenséget instabilitásnak nevezzük, amely jellemzően, terhelésre fokozódó, lokális fájdalmat okoz. Ennek a problémának a sebészi kezelése a stabilizálás.

    Természetesen a fent leírt két jelenség együttesen is előfordulhat.

    Protetika

    Régi alapelv a mozgásszervi sebészetben a fájdalmat okozó kóros mozgások megszüntetése, gondoljunk csak a töréskezelésre. Volt idő, amikor az elkopott, fájdalmassá vált nagyízületeket is (csípő, térd) elmerevítették és a fájdalom tényleg meg is szűnt, maradt azonban a súlyos mozgáskorlátozottság. Az ortopédia ezért már évtizedek óta a nagyízületi kopásos betegségek kezelésére az ízületi protézist alkalmazza, kitűnő eredménnyel. A gerincsebészetben logikusan adódott, az instabilitás megoldására, az "elromlott" porckorong kiiktatása és az érintett csigolyák elmerevítése. Ez az eljárás a mai napig széles körben, jó eredménnyel alkalmazott "gold standard".

    Mégis, a fejlődés új útjait keresve, a gerinc esetében is törekszünk nem csak a fájdalom kiküszöbölésére, hanem a funkció helyreállítására is. Így kerül egyre inkább előtérbe a porckorong protézisek alkalmazása.

    Nyaki porckorong protézis

    Elsőként a kisebb gravitációs terhelésnek kitett nyaki szakaszon vezettük be a porckorong protézisek használatát. Jelenleg az országban legnagyobb számban intézetünkben történnek ilyen műtétek és a közel 10 éves tapasztalatok alapján a kezdeti fokozott óvatosság után már bővíteni tudtuk az ilyen beavatkozások javallatát. Ma a nyaki gerinc porckorong sérvesedése esetén, amennyiben jól körülhatárolható, ellenjavallatot képező elváltozások kizárhatóak, ez az elsőnek választott sebészi megoldás intézetünkben.

    Ez az eljárás választ ad a térszűkítés (porckorongsérv) és az instabilitás problematikájára is, miközben a funkció megőrzésével kíméletesebb a szomszédos porckorongokon jelentkező, műtétet követő terhelését tekintve is. Rendelkezésünkre áll, némileg eltérő biomechanikai elvek alapján kifejlesztett, különböző gyártó által előállított, többféle protézis. Ezek között, a klinikai eredményt tekintve, saját tapasztalatunk és a nemzetközi irodalmi összehasonlítások alapján sincs lényeges különbség, így alapvetően a sebész saját preferenciája alapján dönthet.

    Ágyéki porckorong protézis

    A gravitációs terhelésnek sokkal jobban kitett ágyéki gerincen a porckorong protézis térnyerése sokkal lassabb ütemben folyik. Mind sebésztechnikai, mind biomechanikai, mind indikációs érvek és ellenérvek is megfogalmazódnak. Szemben a nyaki gerinccel, ezen a szakaszon ráadásul komoly "versenytársai", alternatív mozgás megőrző sebészi eljárások is megjelentek. Mindazonáltal ezek közül a porckorong protézis rendelkezik a legnagyobb múlttal, így ezzel kapcsolatban vannak a legszéleskörűbb tapasztalatok, amelyek alapján egyértelműen leszögezhetjük, hogy ennek a metódusnak meg van a helye a gerincsebészetben.

    Az ágyéki, vagy lumbális gerincen a porckorong protézisek két fejlődési úton haladnak. Az egyik változat, a kevésbé előrehaladott kopások kezelésére használatos "nucleus protézis", amelynek során csak a porckorong magja kerül helyettesítésre, így szinte anatómia rekonstrukció történik. Míg a súlyosabb degeneráció kezelésére a teljes, vagy totál porckorong protézis szolgál. Ebben az esetben a mag mellett a rostos gyűrű is eltávolításra kerül és új ízületi komponenseket ültetünk be. Ez a megoldás ugyanazokat az előnyöket nyújtja, mint a nyaki gerinc esetében.

    Fontos ezen túl megjegyezni, hogy a protézis beültetés útja, sebésztechnikailag eltér a hagyományos merevítéstől, mert míg ez utóbbit általában hátulsó feltárásból végezzük, a protézist a has felől, előről helyezzük be. Ez ijesztően és esetleg logikátlanul is hangzik, ha arra gondolunk, hogy a gerinc a testünk hossztengelyéhez képest inkább hátul helyezkedik el. Ugyanakkor ezzel a feltárással elkerüljük a gerincet mozgató és stabilizáló izmokat, valamint a gerinccsatornát, a benne haladó idegekkel, amelyek mind hozzájárulnak a későbbi jó funkcionális eredményhez.

    Mindemellett a bőrmetszés mérete is kisebb és kiváló esztétikai eredményt nyújt. Saját kezdeti tapasztalatunk, a nemzetközi irodalommal egybehangzóan azt mutatja, hogy az így kezelt Betegeink rehabilitációs ideje rövidebb ezáltal a munkához való visszatérés is hamarabb megtörténhet, mint az elmerevítés esetén.

    Az ágyéki gerinc protéziseknek is több típusa létezik, melyek elérhetőek intézetünkben. Ezen protézisek között az irodalmi adatok alapján nem mutatkozik érdemi különbség a klinikai eredményt illetően. Természetesen ennek az eljárásnak is, hasonlóan az összes többihez meg vannak a saját korlátai. Az optimális eredmény eléréséhez szigorú szempontok szerinti, jó indikáció szükséges. Intézetünkben ez a műtéti eljárás a fokozott óvatosság jegyében, jelenleg szűk indikációs körben alkalmazott.