Aneszteziológia ambulancia
Mi az anesztézia?
Az anesztézia görög eredetű szó, jelentése: "érzés nélküli". Az ókori szó eredete is utal arra, hogy a fájdalommentesség iránti igény több ezer éves múltra tekint vissza.
Az aneszteziológia az orvostudomány érzéstelenítésre szakosodott ága. Szakértője az aneszteziológus, köznyelven altatóorvos, akinek fő feladata a műtéti beavatkozások alatt és után a fájdalom megszüntetése és csillapítása, valamint a beteg életműködéseinek ellenőrzése, egyensúlyban tartása. Az aneszteziológus egyben intenzív terápiás szakember is, így a kritikus állapotú, intenzív osztályokon kezelt betegek ellátásában is jártas.
Melyek az aneszteziológiában leggyakrabban használt módszerek?
Az aneszteziológusok által alkalmazott fájdalomcsillapítási és érzéstelenítési módszerek attól függően különböznek, hogy kiterjednek-e az egész testre (általános vagy helyi érzéstelenítés), illetve a beteg tudata megmarad-e a beavatkozás során vagy sem.
Általános anesztézia, narkózis (altatás)
Az anesztézia e formájánál a beteg intravénásan vagy maszkon keresztül adagolt altatószerek hatására a tudatát és a fájdalomérző képességét is elveszíti. Sokszor szükséges a beteg izmainak ellazítása is izomrelaxáns gyógyszerekkel. Ilyenkor a légzőizmok sem működnek, ezért műtét alatt gépi lélegeztetés szükséges. A műtét végére az adagolt gyógyszerek hatása csökken, vagy az altatóorvos felfüggeszti az altatást, így visszatér a beteg saját légzése és tudata. A módszer gyakran alkalmazott megoldás hasi, mellkasi műtéteknél.
Spinális és epidurális anesztézia (EDA)
Az ún. gerincközeli érzéstelenítési módoknál egy vékony tű segítségével a gerinccsatorna megfelelő szakaszába adják be az érzéstelenítőt, így a gerincvelőben futó idegek blokkolásával érik el a fájdalomcsillapító hatást. A beteg tudata a spinális és epidurális anesztézia során megmarad. Ez a császármetszések alatt alkalmazott érzéstelenítés egyik leggyakoribb módja.
Perifériás idegblokád
A perifériás idegblokád általában végtagi műtéteknél alkalmazott eljárás, melynek lényege, hogy csak a műtéti terület beidegzését ellátó perifériás idegrostok működését függesztik fel érzéstelenítők segítségével.
Infiltrációs érzéstelenítés
Infiltrációs érzéstelenítés során a beavatkozás helye körül a bőrbe érzéstelenítőt (pl. lidocain) injekcióznak, így csak az adott kis terület lesz érzéketlen. Jellemzően bőrsebészeti beavatkozások során használt módszer és általában az operáló orvos alkalmazza.
Mitől függ, hogy kinél melyiket alkalmazzák?
Tervezett műtétek előtt aneszteziológiai konzultáció történik. Ennek során az orvos megvizsgálja a pácienst, valamint laborvizsgálatok, vérnyomásmérés, EKG-vizsgálat történik, de szükség lehet kiegészítő vizsgálatokra (pl. szívultrahang, légzésfunkció) is. Az aneszteziológus tájékozódik a tervezett műtét típusáról, és részletesen áttekinti a korábbi betegségeket, az esetleges műtéteket, a beteg által szedett gyógyszereket, a beteg gyógyszerérzékenységét.
Az aneszteziológus ezt követően a beavatkozást végző orvossal és a beteggel együtt választja ki a legmegfelelőbb érzéstelenítési módot. Bizonyos esetekben a beteg kérése alapján is születhet döntés, de általában szakmai szabályok határozzák meg, melyik módszert kell alkalmazni.