2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Intézetünk
  • Munkatársaink
  • Tevékenységeink
  • Kórházfejlesztés
  • Gyakori kérdések
  • Cikkek
  • Elérhetőségek
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 887-7901 | E-mail: info@ogk.hu
    Magas kontrasztú nézet

    Gerincferdülés szakmai program - Interjú dr. Bozsódi Árpáddal

    Prof. Dr. Jeszenszky Dezső főigazgató döntése alapján 2024 őszétől Dr. Bozsódi Árpád az Országos Gerincgyógyászati Központ gerincferdülés szakmai programjának operatív koordinációjáért felelős orvosa. Feladatai közé tartozik a scoliosis műtéti program hosszútávú tervezése, szervezése és felügyelete. Ortopéd-traumatológus, gerincsebész szakorvosunkat a kinevezés kapcsán kérdeztük.

    Gerincferdülés szakmai program - Interjú dr. Bozsódi Árpáddal
    Dr. Bozsódi Árpád gerincsebész

    Gyermekdeformitás ambulanciánkon mind a gerincferdülés (szkoliózis), mind az egyéb veleszületett és szerzett gerincdeformitások kezelését felkészült szakember gárda végzi. Intézetünkben külön, dedikált program létezik a leggyakoribb gyermekkori gerincdeformitás: a gerincferdülés műtéti úton történő megoldására.

    Milyen műtéti módszereket alkalmazunk a gyermekkori gerincdeformitások kezelésére?

    Az Országos Gerincgyógyászati Központban a deformitás sebészet teljes spektrumát végezzük – gyakorlatilag bármilyen műtéti beavatkozást elvégzünk, ami az adott probléma megoldásához szükséges, a növekedési rendszer beépítésétől, scoliosis korrekción át, a repozíciós spondylodesisig. Általában kiegyenesítjük és elmerevítjük a gerincet, azonban az esteleges bordapúp megszüntetése is fontos, mely során előfordulhat, hogy bordarezekcióra is szükség van. Végzünk több lépcsős műtéteket, illetve ventrális, azaz elülső feltárásból történő műtéteket is.

    Milyen korban érdemes elvégezni a gerincferdülés műtétet?

    „A műtéti indikáció megszületését követően minél korábban, annál jobb” – vallja ortopéd-traumatológus szakemberünk, kiemelve: minél korábban megműtjük a gyermeket, annál jobb esély van a műtét utáni gyors felépülésre, és annál kisebb a szövődmények kockázata. „Akkor van szükség scoliosis műtétre, ha a gerincdeformitás szemből nézett, egyenestől való eltérése meghaladja az 50 Cobb-fokot, vagy évente 10 foknál többet romlik. Fiatal, kis testsúlyú betegeknél, ahol gyors ütemű romlás tapasztalható vagy van valamilyen fejlődési rendellenesség, például csigolyaösszenövés a probléma hátterében, nem muszáj megvárni az 50 fokos eltérést, hamarabb is műthető a gyermek a későbbi szövődmények megelőzése érdekében. Gyakran előfordul, hogy már egy extrém ferdeséggel, gyors (évente 20-30 fokos) romlással érkezik hozzánk egy gyermek. Ennek a korrekciója már sokkal nagyobb kihívás a szervezet részére, mely több szövődmény lehetőségét hordozza magában, mintha egy korai diagnózist követően időben megindult volna a konzervatív kezelés, és a gyors romlás kezdetén sor került volna a műtétre. A progrediáló gerincferdülést minél hamarabb meg kell operálni.” – emeli ki dr. Bozsódi Árpád scoliosis programvezető.

    Növésben lévő gyermekeknél is érdemes elvégezni a műtét?

    A még növésben lévő gyermekek gerincdeformitásának műtéti megoldása során növekedési rendszert építünk be, amely a növéssel párhuzamosan nyújtható, és akkor végezzük el a fusiot (elmerevítést) amikor már nem várható további lényeges hossznövekedés, a csontérettség kialakulását követően. Rosszul hangzik, hogy ilyenkor több műtétre is sor kerülhet, ám ezek a növekedéssel összhangban történő, ideális esetben félévente vagy évente esedékes nyújtások kis megterheléssel járó beavatkozások. Többféle módszert alkalmazunk: van olyan megoldás, hogy bőrön keresztül, egy mágneses rendszer alkalmazásával nyújtjuk az implantátumot - ez egy szinte fájdalmatlan eljárás, azonban hátránya ezen rendszereknek, hogy a mágneses nyújtás sajnos nem mindig tud elegendő erőt kifejteni, így nem képes tartani a növekedési gyorsaságot. Egy másik megoldás, hogy egy fél órás, altatásban végzett kisműtét keretében, neuromonitorozás mellett, 3-4 centiméteres behatolásból manuálisan nyújtjuk a rendszert, ami 1-2 napos kórházban tartózkodást igényel.

    Gyermekdeformitás ambulancia

    Hogyan tudnak a gyerekek „készülni” a műtétre?

    A gerincferdülés műtétre való készülés ideje alatt is javasolt a gyógytorna, illetve szükség esetén a fűző viselés a gerincferdülés további romlásának lassítása érdekében. Intézetünkben lehetőség van pszichológiai állapotfelmérésre, valamint személyre szabott, a gyermek megnyugtatását, felkészítését segítő hanganyag elkészítésére, ami sok esetben még a műtőben, az altatás ideje alatt is lejátszásra kerül. Azoknál a (főleg neuromuszkuláris betegségekben szenvedő) gyermekeknél, akiknél már légzőszervi tünetek is jelentkeznek, vagy fennáll a veszélye, hogy a közeljövőben súlyos légzőszervi problémák alakulhatnak ki, pulmonológiai kivizsgálás során légzésfunkciós vizsgálatokat végzünk, és légzőtornát is elindítunk a légzőizmok műtétre való felkészítése érdekében. NIV kezelésre a Bethesda Gyermekkórházban, illetve a János Kórház Gyermekrehabilitációs részlegén nyílik lehetőség.

    Benn tartózkodhatnak a szülők gyermekükkel a műtétet követően?

    Korábban a szülők egy külön kórteremben a gyermekükkel együtt itt lehettek és a nagyívű kórházfejlesztési beruházásunkat követően ez terveink szerint ismételten így lesz. A jelenlegi, átmeneti időszakban azonban nem minden esetben tudjuk ezt garantálni. Ha a gyermek kora vagy alapbetegsége szükségessé teszi, illetve az érintett család messziről érkezett, természetesen intézetünkben töltheti az éjszakát a szülő. Azokban az esetekben amikor ez nem kifejezetten indokolt, akkor egész nap, estébe nyúlóan a gyermeke mellett lehet a szülő, az intenzív osztályon is látogathatja őt, kizárólag az éjszakai órák idejére válnak el.

    Mi történik a műtét után a gyerekekkel? Mikor állhatnak fel, mehetnek haza, járhatnak újra iskolába, edzésre?

    A gyermekek műtéti előkészítéssel, műtéttel és megfigyeléssel együtt – a kezelt problémától függően - jellemzően 1 hetet töltenek intézetünkben. A műtét másnapján gyógytornász közreműködésével már felállhatnak, elkezdhetnek járókerettel lépegetni. Ebben az időszakban még nagyon fontos a fájdalomcsillapítás, de néhány nap múlva már egyre jobban, egyre kisebb fájdalommal tudnak mozogni, 5-7 nap után pedig általában már haza tudjuk engedni őket akár vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal. A műtéti terület gyógyulása a mélyben azért még hosszabb időt vesz igénybe, ezért az iskolába való visszatéréssel érdemes pár hetet várni. Ebben a jellemzően 1,5-3 hónapos időtartamban a gyermekek otthonról, egyéni tanrendben szokták folytatni a tanulmányaikat. Mozgásra, gyógytornára a műtétet követően folyamatosan szükség van, fokozatosan, egyre jobban lehet terhelni a gerincet, a komolyabb sportoláshoz, edzéshez azonban csak a teljes gyógyulást követően, nagyjából fél-1 évvel a gerincműtét után térhetnek vissza a gyerekek.

    Milyen hatása van a sikeres műtétnek a gyerekek életminőségére?

    A gerincferdülés műtétet követően a gyerekek kortársaikhoz hasonlóan teljes életet tudnak élni (korzett viselés nélkül). Neuromuszkuláris betegségekkel küzdő gyermekeknél jelentős életminőség javulást tudunk elérni (a légzési kapacitás javításával, az egyenes ülés képességének helyreállításával és a műtét előtti mozgásszervi funkciók megőrzésével).

    Milyen következményei lehetnek az indokolt műtét elmaradásának?

    Egy jelentős gerincferdülés belső szervi károsodásokat okozhat, például légzőkapacitás csökkenést, mely neuromuszkuláris betegségek esetén gyorsabb ütemben zajlik. Később – egy rögzült gerincferdülésnél – már nehezebb műtétre kell számítani, nagyobb a műtéti megterhelés, nagyobb a szövődmények kockázata.

    Mennyi a várakozási idő a műtét előtt jelenleg?

    Szerencsére úgy néz ki, hogy a gerincferdülés műtétre való várakozási idő valamelyest rövidült, és már nem feltétlenül kell több éves várakozásra számítani. Folyamatosak a műtéti előjegyzések és súlyosság, sürgősségi állapot szerint időzítjük a beavatkozásokat, de a jelenlegi állapot szerint minden előjegyzett betegünket 1 éven belül igyekszünk megoperálni. – mondta el Dr. Bozsódi Árpád ortopéd-traumatológus, gerincsebész, intézetünk scoliosis szakmai programjának vezetője.