Krónikus fájdalom pszichoszociális megvilágításban
A magyar lakosság több mint egyharmada szenved 3 hónapnál hosszabb ideje fennálló fájdalomtól, amely leggyakrabban a derék, a hát és a nyak területeit érinti. A krónikus fájdalom pszichés okairól és pszichoterápiás kezelési lehetőségeiről Stoll Dániel klinikai szakpszichológust, pszichoterapeutát, intézetünk pszichológiai ambulanciájának vezetőjét kérdeztük.
Mi a különbség az akut és a krónikus fájdalomérzet között pszichológiai szempontból?
Minden fájdalom egy vészjelzés, ami a normális esetben a környezethez való alkalmazkodást hivatott segíteni. A fájdalom jelzi, hogy baj van, ráadásul erős motivációs nyomással is rendelkezik, sürgeti a cselekvést. A legfontosabb különbség akut és krónikus fájdalom között, hogy az akut fájdalomérzet valóban hasznos, mert aktuális és valós sérülésre figyelmezteti a szervezetet. Ezzel ellentétben a krónikus fájdalom a túlélésünk és a környezethez való alkalmazkodás szempontjából haszontalan, alkalmazkodást gátló, pusztító tényező, ami nem szolgálja az érintett érdekeit, rontja az életminőségét, testi, lelki és szociális értelemben egyaránt megterhelő. Habár minden fájdalomélményben jelentős szerepet játszanak a pszichológiai és társas tényezők, a krónikus fájdalom fennmaradásában ezeknek nagyobb szerep jut.
Hogyan hatnak az érzéseink, a gondolataink és a társas kapcsolataink a fájdalom tapasztalására?
A fájdalom egy komplex idegélettani jelenség, aminek az érzékelő szerve az agy. Ezt az összetett tapasztalatot nagy mértékben meghatározzák az érzelmeink, a gondolataink és a társas kapcsolataink. Ha deprimáltak vagyunk, erősebb fájdalmat tapasztalhatunk, míg ha jókedvűek, csökkenhet a fájdalomérzetünk. Ha a sérüléshez jelentős veszélyélmény és szorongás társul, akkor az idegrendszer fokozza a fájdalomérzetet. Ha magányosak, és izoláltak vagyunk, jobban a fájdalomra fókuszálunk, míg ha van kivel beszélnünk a fájdalomról, jobban viselhetjük a helyzetet. Ez igaz minden fájdalomtípusra, legyen szó egy tűszúrásról vagy évek óta tartó derékpanaszokról.
Milyen pszichológiai tényezők játszhatnak szerepet a krónikus fájdalom kialakulásában, fennmaradásában, súlyosbodásában?
Megannyi kutatás foglalkozott azzal, hogy milyen előrejelzői vannak a fájdalom állandósulásának, és ezek közül több pszichológiai rizikót ismerünk. Ezek olyan figyelmeztető jelek, amelyek arra utalnak, hogy egy személy fokozott kockázatnak van kitéve a krónikus fájdalom kialakulása és fennmaradása szempontjából. Akiknél a kockázati tényezők közül több is jelen van, azoknak nagyobb az esélyük arra, hogy az akut fájdalmuk krónikussá válik, illetve hogy a valós fizikai állapotuktól függetlenül krónikus fájdalombetegek lesznek. Ilyen pszichológiai és társadalmi jellegű rizikófaktorok többek között: a fokozott és tartós stressz, a megküzdési képességek hiánya, erős tehetetlenség élménye, a munkával való elégedetlenség, a szorongás, a depresszió, az elszigeteltség, a magány, a társas támogatás hiánya, a fájdalomhoz kapcsolódó negatív viszonyulás, rokkantsági hiedelmek vagy a katasztrofizáló gondolkodás. Ezek mind olyan tényezők, melyek fokozzák és fenntartják az idegrendszer készenléti állapotát, a biológiai stresszreakciót, ami jelentős szerepet játszhat a fájdalom, mint veszélyjelzés fennmaradásában. Továbbá azt is ismerjük kutatásokból, hogy azoknál az embereknél, akik gyermekkorukban több negatív életeseményt szenvedtek el vagy rossz bánásmódnak voltak kitéve, statisztikailag gyakrabban alakul ki tartós fájdalombetegség, ami az idegrendszeri fogékonyságot valószínűsíti.
Milyen pszichoszociális hatásai lehetnek a krónikus fájdalom tapasztalatának?
A fájdalom önmagában is egy erős stresszor. Ha a fájdalom hosszú ideig – akár hónapokon keresztül - fennáll, akkor az életvitel és lelki működés szinte minden területére hatást gyakorolhat. A tartós fizikai panaszok szorongást váltanak ki és mivel akadályozzák a megszokott életvitelt, ezért erős frusztrációt okoznak. A megváltozott életfeltételek és a korlátozottság lehúzza a hangulatot, csorbát szenved az örömképesség, nehezebb kielégíteni a társas igényeket és egzisztenciális nehézségek is kialakulhatnak a munkaképesség érintettsége miatt. Ezek mind hatással lehetnek a stressz szintre, ami mint tartós veszélyélmény adott esetben hevesebb és elhúzódó fájdalomreakciókhoz vezet.
Hogyan kezelhető eredményesen a krónikus fájdalom?
A krónikus fájdalom leghatékonyabb kezelési módja a multidiszciplináris megközelítés, amit mi is alkalmazunk az intézetünkben. Ebben az esetben a különböző szakterületek képviselői együtt vesznek részt a kezelésben, aminek fontos részét képezik a pszichoterápiás módszerek is. A sikeres kezelés kulcsa a megfelelő kivizsgálás, annak meghatározása, hogy adott személy számára melyik módszer lesz a legjobb, leghasznosabb, legalkalmasabb.
Milyen pszichológiai módszerek léteznek a krónikus fájdalom kezelésére?
Az Országos Gerincgyógyászati Központban többfajta pszichológiai megközelítést alkalmazunk a krónikus fájdalom kezelésére. A terápiás megközelítéseknek két nagyobb csoportja van, így beszélhetünk fájdalom menedzsment és fájdalomterápiás kezelésekről. A kezelési irány megválasztásában segítséget jelent a fájdalom elsődleges, illetve másodlagos típus szerinti osztályozása. A másodlagos fájdalomnak mindig van markáns fizikai oka, például krónikus gyulladás, fertőzés, daganat vagy idegkárosodás. Ez sebészi úton kezelendő, pszichológiai módszerekkel nem gyógyítható – ilyenkor az orvosi kezelés mellett a fájdalom kezelésében tudunk segíteni, hogy az minél kevésbé befolyásolja az életminőséget. Ezzel szemben az elsődleges fájdalom esetén nincs súlyos fizikai elváltozás a fájdalom hátterében vagy nem ez okozza a panaszokat – a tartós panasz elsődlegesen idegrendszeri eredetű. Ilyenkor a fájdalom megszűntetése is célja lehet a kezelésnek.
Hogyan segíthet a pszichológus a másodlagos fájdalom kezelésében?
A másodlagos fájdalom kezelésében a pszichoterápia célja lehet a betegség okozta kellemetlenségek mérséklése, illetve a panaszokhoz való viszonyulás megváltoztatása, azaz a társuló szenvedés és feszültség csökkentése. Ilyen például a kognitív-viselkedésterápiás szemléletű fájdalommenedzsment programunk, ami egy 12 alkalmas egyéni foglalkozás. A terápia célja a lehető legtöbb életterületen olyan változtatásokat eszközölni, ami a fájdalom ellenére egy teljesebb és elégedetteb életvitelt tesz lehetővé. De ide tartoznak még relaxációs és meditációs módszerek is, mint például az autogén tréning vagy a mindfulness meditáció, vagy éppen a hipnoterápia.
Hogyan kezelhető az elsődleges fájdalom pszichoterápiás módszerekkel?
Az elsődleges krónikus fájdalom pszichoterápia útján kezelhető, azaz a fájdalom intenzitásának csökkenését, sőt a panaszok megszűnését is várhatjuk a kezeléstől. Ezek azok az esetek, amikor az orvosi kivizsgálás nem tud igazolni olyan markáns szomatikus kóroki tényezőt, ami a panaszokat, illetve azok intenzitását maradéktalanul magyaráznák (ilyen a derékfájdalmak többsége), valamint a panaszokat a stressz és különböző környezeti tényezők befolyásolják.
Ezekben az esetekben a pszichoterápia célja leegyszerűsítve, hogy megváltoztassuk a idegrenszeri belső stresszreakciót, ami a fájdalom, mint veszélyélmény fenntartásában központi szerepet játszik.
A krónikus fájdalom megelőzésében is lehet pszichológiai módszerekkel segíteni?
Pszichológiai módszerekkel a fájdalom megelőzésében és a tünetek csökkentésében is tudunk segíteni. A pszichoedukációs és pszichoterápiás módszerek nem csak a fájdalom tüneteket tudják enyhíteni, hanem hasznosak akkor is, ha az akut fájdalom krónikussá válását szeretnénk elkerülni.
Mindezeken túl több kapcsolódó problémára is kínálunk kezelési lehetőséget a közfinanszírozott ambulanciánkon. Kognitív viselkedésterápiás szemléletre épülő testsúlycsökkentő csoportunk támogatást ad az egészséges testsúly eléréséhez és hosszú távú fenntartásához, ami segít az elhízásból fakadó krónikus derékfájdalom enyhítésében, kialakulásának megelőzésében.
A krónikus, nem organikus alvászavar (inszomnia) kezeléshez kapcsolódó pszichológiai konzultációval is tudunk segíteni, például ha valaki rosszul alszik a fájdalom miatt, vagy a tartós kialvatlanság, krónikus fáradtság következtében nagyobb fájdalomérzetet tapasztal. A hosszan tartó alvási problémákkal küzdőket az elalvást előmozdító viselkedési stratégiák kidolgozásával, és az elalvást gátló szokások megváltoztatásával tudjuk segíteni.