2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Intézetünk
  • Munkatársaink
  • Tevékenységeink
  • Kórházfejlesztés
  • Gyakori kérdések
  • Cikkek
  • Elérhetőségek
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 887-7901 | E-mail: info@ogk.hu
    Magas kontrasztú nézet

    Porckorongsérv - Interjú Prof. Dr. Jeszenszky Dezső főigazgató közreműködésével

    Prof. Dr. Jeszenszky Dezső med. habil. PhD közreműködésével készült átfogó interjú a gerincsérv témakörében. A HVG szerkesztőségi cikkéből kiderül, hogyan élik meg a tüneteket a porckorongsérvtől szenvedők, mit tanácsol a gerincspecialista gyógytornász, intézetünk főigazgatója pedig megvilágítja a gerincprobléma hátterét, és gerincsebész szakértőként elmondja, hogy miért kell körültekintően mérlegelni a műtét lehetőségét.

    „Gerincsérvnek vagy porckorongsérvnek azt nevezzük, amikor a porckorong egy része, a rostos gyűrű által körbezárt, középen lévő magas víztartalmú, elasztikus anyag kiszakad. Ha ez a szövetrész kitüremkedik a gerinccsatornába, szerencsés esetben hamar felszívódhat, ezzel kevés panaszt okozva, más esetben nyomhatja az ideggyököket, ami nagy fájdalommal és/vagy idegrendszeri tünetekkel járhat – mondja Jeszenszky Dezső professzor, intézetünk főigazgatója.

    Sérv az alsó ágyéki szakaszon alakul ki leggyakrabban, de jelentkezhet a nyaki és ritkábban a háti szakaszon is. Sok esetben valóban nem okoz panaszt, ám ha igen, akkor azok nagyon fájdalmasak is lehetnek. Attól függően, hogy milyen ideggyöknél lép ki a sérv, jelentkezhet izomfunkció-gyengülés, lábzsibbadás, legdrasztikusabb esetben bénulás is előfordulhat. „Ha a fájdalom kisugárzik, akkor a kisugárzás jellegéből már megközelítően tudjuk, hol a baj, de a pontos diagnózis felállításához MRI-vizsgálat szükséges” – emeli ki főigazgatónk. 
    Az elváltozás ritka esetben egészen korán, már gyerekkorban megjelenhet, és ilyenkor súlyos állapotot idézhet elő, de Jeszenszky professzor szerint ahogy egyre idősödünk, egyre több lesz az esélyünk a sérv kialakulására. 25 éves kor felett a porckorong is elkezd öregedni, és ez a hatás sajnos nagyon érezhető. „A porckorongban lévő szövet alacsony tápláltságú, csak diffúzión keresztül, lassú folyamat során táplálható. A dohányzás negatívan hat erre a folyamatra, mert a végartériák a szűkülésük, elzáródásuk miatt még nehezebben adják le a tápanyagot. Az sem meglepő, hogy az alkohol sem tesz jót a porckorong egészségének, akárcsak a nehéz fizikai munka és a túlzásba vitt sport, ám fontos tudni, hogy a sérv kialakulása soktényezős, nem csak a fentebb kiemeltektől függhet."

    Ha nem kell megműteni a beteget, akkor a terápia során fájdalomcsillapítóval és gyulladáscsökkentővel kezelik, akár lokálisan is, a gyógytornát gerincsebész specialistánk a beteg állapotától függően szokta javasolni. Az időfaktor fontos tényező, már csak azért is, mert a tünetek legnagyobbrészt maguktól elmúlnak, ha a sérv visszahúzódik, és felszívódik a víztartalma, azaz „kiszárad”. A fájdalom oka azonban nem mindig mechanikus. „Egy kisebb sérv is nagyon tud fájni, és fordítva: egy nagyobb sérv nem biztos, hogy nagy fájdalmat jelent a pozíciójától függően”, mondja Jeszenszky professzor.
    Az, hogy valakit meg kell-e műteni, egyrészt függ a fájdalom mértékétől: miként lehet tompítani gyógyszerekkel és mennyire tűri jól a beteg, a fájdalom ugyanakkor egy idő után krónikussá válhat, amin a műtét már nem biztos, hogy segít – hívja fel a figyelmet Jeszenszky Dezső professzor. A mérlegelésnél az is tényező, hogy milyen idegrendszeri kieséseket okoz a sérv. Súlyos mozgáskiesés, bénulás és vegetatív zavarok – például vizelet- és széklettartási zavar – esetén azonnali műtét kell a protokoll szerint.

    „A legkisebb beavatkozás a gerincsebészetben, de nem jelenti azt, hogy a legkönnyebb is” 

    A sérvműtét ma már rutineljárásnak számít - mondja a professzor. A műtéti esetszám Magyarországon a tavalyi hivatalos adatok szerint 4470 volt, ami szerinte soknak számít, habár például Amerikában és Svájcban arányaiban is magasabb ez a statisztika. Az ellátásba bekerülő betegek száma 3641 volt 2023-ban, tehát kevesebb, mint a műtéti szám, amiből az látszik, hogy több esetben meg kell ismételni az operációt. Ezért is kell jól megfontolni, hogy mikor műtünk, hangsúlyozza. A műtétet követő átlagos ápolási idő 4,96 nap, az egy főre jutó táppénzes napok száma pedig 87 volt, ami szintén magas. 

    Előfordul, hogy a sérv kiújulhat, vagy a gerinc egy másik részén jelentkezik, de arra is van példa, hogy a műtét során nem távolítják el maradéktalanul, és ismét panaszt okoz. Ha megsérül az a rostos gyűrű, ami bezárja a porckorong belső, kocsonyás magját, onnantól kezdve egy alacsonyabb minőségű szövet lesz helyette, ami gyenge pontja lesz a porckorongnak – magyarázza Prof. Dr. Jeszenszky Dezső. „Egy sérült porckorong mindig kevésbé értékes porckorong lesz. A statisztikák szerint nagyjából 10-20 százalékuk újul ki a sérveknek, de ennél valószínűleg több is, csak azok panaszmentesek maradnak. Többszörös kiújulás esetén a csavarokkal és saját csonttal történő elmerevítést javasoljuk az adott szegmentumban.”

    Mit tehetünk a megelőzésért és a gyógyulásunkért? 

    Ha elmúlik a sérv, éljen úgy, ahogy jólesik, és mozogjon, ahogy tud – tanácsolja a betegeknek a professzor, arra ugyanakkor figyelmeztet, hogy a professzionális sport meg tudja gyűrni a már sérült porckorongot, ahogy a súlyemelés vagy a futás sem ideális ilyen esetben.” 

    A porckorongsérv témáját körüljáró teljes cikket itt olvashatja.