2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Intézetünk
  • Munkatársaink
  • Tevékenységeink
  • Kórházfejlesztés
  • Gyakori kérdések
  • Cikkek
  • Elérhetőségek
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 887-7901 | E-mail: info@ogk.hu
    Magas kontrasztú nézet

    Sokízületi gyulladás: megfelelő életmóddal és kezeléssel az ízületi károsodás csökkenthető

    Az október 12-i Arthritis világnap az ízületi gyulladás megelőzési és kezelési módjaira hívja fel a figyelmet. Cikkünkben ismertetjük a sokízületi gyulladás, a rheumatoid arthritis okait, tüneteit és kezelési módjait, valamint tanácsot adunk a betegség kialakulásának késleltetésére.

    Reuma kezelése

    A reumás és mozgásszervi betegségek a legelterjedtebb, mozgáskorlátozottságot okozó, nem fertőző kórképek közé tartoznak. Európában több mint 120 millió embert érintenek, Magyarországon közel 100 000 ember szenved reumatikus jellegű ízületi fájdalmaktól. Ezen betegségek egyike a sokízületi gyulladás, a rheumatoid arthritis.

    Mit kell tudni a rheumatoid arthritisről?

    A rheumatoid arthritis jellemzően a 30-as, 40-es években jelentkezik, és nőknél háromszor olyan gyakori, mint férfiaknál. A betegség oka, hogy az immunrendszer tévesen támadja meg az ízületeket és a szöveteket, ami gyulladást és ízületi károsodást okoz, ez mozgáskorlátozottsághoz, fájdalomhoz és merevséghez vezethet. Az ízületi gyulladás elsősorban a csukló és a térd, valamint a kéz és a láb kisízületeinél, szimmetrikusan jelentkezik, de a boka, a csípő, a váll és a könyök ízületei is érintettek lehetnek. Az egész szervezetet érintő, általános gyulladás felgyorsíthatja a csontritkulást és az érelmeszesedést.
     
    Az egyik legjellemzőbb tünet a reggeli ízületi merevség, majd idővel az ízületek duzzanata, gyulladása azok torzulásához vezet. A rheumatoid arthritis által kiváltott ízületi gyulladás gyakran együtt jár hőemelkedéssel, fogyással és rossz közérzettel. A betegség következtében rheumatoid csomók jelennek meg, valamint begyulladhatnak az erek a körömágyon és a lábszáron, ami akár lábszárfekélyt is eredményezhet. Emellett idegrendszeri, belgyógyászati és szemészeti tünetek is jelentkezhetnek. Mivel a rheumatoid artritis tünetei másfajta ízületi gyulladás tüneteit utánozhatják, ezért a diagnózis felállítása mindig szakorvosi feladat.

    Hogyan előzhető meg a rheumatoid arthritis kialakulása?

    A genetikai hajlam nem kiküszöbölhető, egészséges életmóddal mégis sokat tehetünk a betegség kialakulásának késleltetéséért. Fontos, hogy megfelelő szinten tartsuk a testsúlyunkat, az elhízás ugyanis jelentős kockázati tényező. A túlsúly és az ízületi gyulladás összefüggését mutatja, hogy a rheumatoid arthritisben szenvedők többsége elhízott, esetükben több ízületi gyulladás kezelésére használt gyógyszer is veszít a hatékonyságából. Minden életkorban és minden - mozgásra akár csak kicsit is képes – állapotban hasznos a séta, a kerékpározás, az úszás és mélyizomtorna az izomerő fenntartása és növelése érdekében. Ízületi problémák esetén ajánlatos a gyógytorna végzése szakember irányításával, ugyanakkor kerülendő a futás, a síelés és a súlyemelés. 

    Hogyan enyhíthetőek a rheumatoid arthritis tünetei?

    A fájdalmas ízületi gyulladást különböző szteroid és nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazásával csökkenthetjük. Emellett egyre gyakrabban alkalmaznak olyan biológiai gyógyszereket, amelyek a gyulladás kialakulásáért felelős molekulákhoz kötődve célzottan gátolják azok hatásait. A gyulladás és az emiatt fellépő fájdalom enyhítését, elmulasztását célzó gyógyszeres kezelés mellett fontos szerep jut a mozgáskorlátozottság csökkentését célzó fizioterápiás kezeléseknek, melyeket mozgásszervi szakorvos javasol, nagy szerepe van a terápiában a gyógytornának is. Súlyos, deformált, fájdalmas ízületek esetében ortopédsebészeti beavatkozás elvégzése is indokolt lehet.