A jelenség oka többtényezős. Egyrészt a kor jelentős előrehaladtával az elülső combfeszítő izmok aktivációja nagyobb mértékben csökken (a motoros egységek régió specifikus vesztesége a kor emelkedésével arányosan változik) más izomcsoportokhoz képest, másrészt bizonyos izmok a mikrostruktúrája is eltérő mértékben változik a korosodással. Ismert tény, hogy az inaktivitás miatti izomatrófia (sorvadás) mindig nagyobb mértékű az anti- gravitációs izmokban, (quadriceps izom) mint ellenpárjainkban (biceps izom).
A combizomerő – elsősorban- a combfeszítők erejének - a csökkenése az oka a szarkopénia bevezető tüneteinek, (korai fizikai fáradékonyság, hosszabb gyaloglás megerőltetővé válik, kimerítő a lépcsőn járás, a székből felállás nehezítetté válik). Tehát a műszeres diagnosztikai vizsgálatok elvégzése nélkül (melyek ma még csak tudományos céllal hozzáférhetők) is időben kell gondolni a szarkopénia fenyegető jelenlétére, melyben a korai diagnosztikus jel a régió specifikus combizomerő csökkenése.
A megelőzés egyik fontos tényezője a napi rendszerességgel végzett combizomerősítő tréningek, ellenállásos gyakorlatok végzése gumiszalaggal, lépcsőzés, enyhe emelkedőn végzett séta, hegyi túra, szobakerékpározás, de akár az egyszerű sík úton történő napi fél-háromegyed óra lassú- vagy közepes tempójú séta.
Olvassa el korábbi cikkeinket a korosodó gerinc változásaival és a szarkopéniával kapcsolatban!