2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Intézetünk
  • Munkatársaink
  • Tevékenységeink
  • Orvosoknak
  • Gyakori kérdések
  • Cikkek
  • Elérhetőségek
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 887-7901 | E-mail: info@ogk.hu
    Magas kontrasztú nézet

    Hogyan kezelhető a porcleválás?

    Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!

    A „porcleválás” a köznyelvben előforduló elnevezés, ami leginkább a térdízületben előforduló rostporcos gyűrű, a meniszkusz sérülésére használatos. Dr. Hidas Péter PhD ortopédsebész és sportszakorvost a meniszkusz sérülés okairól, diagnosztikájáról és kezelési lehetőségeiről kérdeztük.

    Porcleválás fájdalmasságát illusztráló kép.

    Meg kell különböztetnünk az ízületekben az egymással szemben fekvő felszíneket borító üvegporcot (hyalinporc) a különböző egyéb, az ízületek mozgásában szerepet játszó rostos kollagénből álló porcoktól (pl. a térdben a meniszkusz). A meniszkuszoknak a térd mozgása során lengéscsillapító, terhelés elosztó, stabilizáló szerepük van. Ez két félhold alakú rostporcos gyűrű, egy a külső oldalon (külső porcgyűrű), egy pedig a térd belső oldalán helyezkedik el (belső porcgyűrű).

    Mi okozza a porcleválást?

    A porcleválás szóval illetett elváltozásnak - a meniszkusz sérülésének - több oka lehet. Fiatal korban elsősorban hirtelen erőbehatásra, főleg nyíró erők következtében, vagy csavaró mozdulatokra fordul elő. Ritka azonban, amikor a meniszkusz ténylegesen „leválik”, -tehát a szó szoros értelmében nem beszélhetünk porcleválásról. A sérülés következtében inkább a porcgyűrű egy része sérül, beszakad. A sérült rész ezután mozgások közben fájdalmat okoz, és korábbi, -fent említett- funkcióját ezt követően nem, vagy csak korlátozottan tudja ellátni. Ha nagyobb porcdarab sérül meg, akkor előfordul, hogy rossz mozdulatra akadozás kezdődik, vagy a térd teljesen elakad. Ilyenkor az ízület egyáltalán nem, vagy csak korlátozottan mozgatható, a sérült a fájdalom miatt nem tudja terhelni. A levált porcdarab mozgás közben mechanikus akadályt képez. A belső irritáció miatt a térdízületben duzzanat is jelentkezhet. Emellett a térdben lévő porcdarab elmozdulása időnként instabilitás-érzéshez is vezethet. A gyűrűporc sérülése létrejöhet ún. degeneratív alapon is. Ilyenkor a meniszkusz szövetének elhasználódása okoz a szöveti struktúrában elváltozást, mely a porcszövet gyengüléséhez, majd sérüléséhez vezet. Ez a folyamat korral előrehaladva sokakat érint, de nem mindenkinél vezet feltétlenül sérüléshez, illetve nem mindenkiben okoz tünetet. A kopásos folyamatot több faktor gyorsítja, mint például a testsúlyfelesleg, az irányváltoztató mozgások, de szerepe lehet a folyamat gyorsításában a különböző sérülések figyelmen kívül hagyása, például szalagsérülés után, instabil térddel folytatott sportmozgásoknak is. A sérült, normális helyéről elmozdult porcdarab mozgás közben károsíthatja az egymással szemben lévő hyalin (üveg) porc felszíneket is, mely azoknak gyorsult kopásához vezet. Amennyiben a meniszkusz sérülését figyelmen kívül hagyjuk és fájdalommal, olykor duzzadt térddel mozgunk, az hosszabb idő után a hyalinporc teljes kopásához is vezethet. Ezt nevezzük artrózisnak, mely a mai tudásunk szerint egyelőre nem visszafordítható folyamat.

    Hogyan kezelhető a porcleválás?

    A meniszkusz sérülés kezelése komplex feladat. Amennyiben friss a sérülés és a porcnak jó vérellátású területén jött létre, főleg fiatal korban, ritkán spontán is gyógyulhat. Ehhez az szükséges, hogy egy ideig az irányváltoztató mozgásokat kerüljük, a térdben létrejövő nyíróerőket lehetőségekhez képest csökkentsük. Amennyiben azonban a térdízületi fájdalmak, duzzanatok, elakadásos tünetek nem változnak, akkor mindenképpen a sérült porcrészlet eltávolítása válik szükségessé. Ez a mai műszeres infrastruktúra birtokában megfelelően képzett szakember segítségével artroszkópos módszerrel egyszerűen elvégezhető. Ilyen esetben csak néhány kis, -0,5-1 centiméteres lyukon keresztül a beavatkozás korrekten elvégezhető. Ritkább esetben, ha a szakadás ideális helyen keletkezett, a sérült fiatal, és nincsenek egyéb sérülései, akkor a sérült porcrészlet visszavarrása is elvégezhető. Ez után a műtét után ugyan hosszabb a gyógyulás, de így a sérülés előtti állapot helyreállítható.

    A sérült porcrészlet eltávolítását követően rövidtávon általában a térd teljesen terhelhetővé, panaszmentessé válik. Hosszútávon azonban ebben az esetben a térdízület gyorsabb kopásával kell számolnunk, mivel a maradék meniszkuszrész stabilizáló és terhelés elosztó funkciója csökken. A kopás előrehaladását megfelelő mozgások megválasztásával, a testsúly kontrolljával lassíthatjuk. Érdemes ilyenkor egyenes vonalú egyenletes sportmozgásokat keresni (kerékpározás, gyorsúszás, kocogás) az irányváltoztató mozgásokkal szemben (labdarúgás, kézilabda, síelés stb.).

    Meniszkusz sérülése esetén nem használnak az ún. porcépítő (chondroprotektív) szerek, ezekre kár pénzt pazarolni. Az ilyen jellegű gyógyszerek, vagy táplálék kiegészítők csak a többi ízületi felszínen lévő üvegporc sejtjeire hatnak, a kopás lassításában lehet szerepük.

    Amennyiben hosszabb időn keresztül fennálló térdízületi duzzanatok, elakadások, instabilitás érzések jelentkeznek, vagy rossz mozdulatokra a térd akadozik, érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, hogy az esetleges későbbi negatív hatásokat időben megakadályozni, vagy késleltetni tudjuk.