Cukorbetegség – a gerincműtét egyik nagy ellensége
A cukorbetegség súlyos egészségügyi probléma, amelynek a gerincbetegségekre vonatkozó negatív hatásai egyre ismertebbek.
A gerincsebészeti beavatkozásokat érintően azonban eddig kevés szó esett a cukorbetegségről, mint „szövődménygenerátorról”.
A cukorbetegek körében gyakoribb a sebgyógyulási zavar
A cukorbetegek egészségkultúrája ma Magyarországon kimondottan jónak mondható. A betegek odafigyelnek betegségükre, szorosan kontrollálják állapotukat, gyógyszerelésüket. Mégis a tapasztalat azt mutatja, hogy körükben kiemelkedően több a sebgyógyulási zavar. Ennek egyik oka abban rejlik, hogy a cukorbetegségnek vannak a korosodással együtt járó, az egész szervezetünket érintő káros következményei (pl.: az érrendszerre nézve).
A másik ok is szervezet szintű, a fenti folyamat része, de kevésbé ismert. A diabéteszesek (főként az inzulinosok) esetében a vércukorszint nehezen beállítható. Csak napi többszöri, szigorú kontroll mellett tudják elérni a közel stabil vércukorszintet, amit az egészségeseknél a természet (főként a hasnyálmirigy) folyamatosan megtesz.
Ebből következik, hogy a diabéteszesek vércukorszintje nem mindig optimális a nap 24 órájában, még a legnagyobb odafigyelés mellett sem. Ezen vércukor ingadozások mellett a vérben olyan hosszantartó sejtszintű változások történnek, amelyek szintén rontják az oxigénellátást és a szervezet immunválaszát. Ezzel a fent részletezett módon fokozva a kockázatát az elhúzódó, vagy elégtelen sebgyógyulásnak.
Zárógondolatként elmondható, hogy a baj sokszor nem jár egyedül, mert a cukorbetegség többször kombinálódhat az elhízással és más cardiovascularis betegségekkel (metabolikus szindróma).
Olvasson a cukorbetegség és a gerincműtét kapcsolatáról a Gerinces.hu-n!