2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Intézetünk
  • Munkatársaink
  • Tevékenységeink
  • Orvosoknak
  • Gyakori kérdések
  • Cikkek
  • Elérhetőségek
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 887-7901 | E-mail: info@ogk.hu
    Magas kontrasztú nézet

    Ízületi fájdalom kezelése: paracetamol vagy diklofenák?

    Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!

    Az ízületi bántalmak, kopás vagy gyulladás gyakran okoznak fájdalmat. Ha hát-, derék- vagy térdfájás gyötör, legtöbben szinte rutinosan nyúlunk valamilyen vény nélkül kapható, paracetamol tartalmú fájdalomcsillapító gyógyszer után. Kutatások azonban arra világítottak rá, hogy porckopás esetén ezek hatékonysága alig haladja meg egy placebó tablettáét. A fájdalom enyhítésére az orvosok paracetamol helyett inkább NSAID szerek (pl. a diklofenák) szakaszos, gondosan kontrollált alkalmazását ajánlják.

    A csontvégek porcait borító hyaluron réteg síkos felülete teszi lehetővé a csontok súrlódásmentes elmozdulását egymáson. Ha azonban csökkent kollagéntermelés vagy más ok miatt a porc állománya sérül, és nem elegendő az izületi folyadék mennyisége, akkor a csontfelszínek mozgás közben súrlódnak egymáson, ami nagy fájdalommal jár. Leggyakoribb a teherviselő csípő- és térdízületek károsodása, de fájdalmat okozó porckopás, ízületi gyulladás a többi ízületen is kialakulhat. A fájdalom eleinte csak terheléskor, később már pihenés közben is jelentkezhet. Sok beteg ennek csillapítására paracetamolt alkalmaz, de a legújabb kutatások szerint ennek nagyon kevés haszna van.

    Ízületi fájdalomra a paracetamol alig jobb a placebónál

    berni egyetem kutatássorozatában 5800 osteoarthritises, vagyis kopásos ízületi megbetegedésben szenvedő beteg vett részt. Paracetamolt illetve placebót adtak nekik térd- és csípőízületi fájdalmaikra. A vizsgálat eredménye megdöbbentő volt: a paracetamol alig enyhítette jobban panaszaikat, mint a placebo. A paracetamol dózisától függetlenül a fájdalomcsillapításban és a mozgásképesség visszanyerésében egyaránt minimális volt a különbség. A térd- és csípőfájdalmat okozó súlyos ízületi kopás, osteoarthritis esetében a fájdalom enyhe csökkenését és a mozgásképesség kis javulását tapasztalták ugyan a paracetamolt használók körében, de ezek mértéke nem érte el a klinikailag számottevő szintet.

    Paracetamol és diklofena tabletták.

    Korábban egy hasonló kutatás már kimutatta, hogy az akut hátfájás esetében sem haladja meg a paracetamol hatása a placebóét, miközben feleslegesen terheli a májat, többszörösére növelve egy esetleges májkárosodás kockázatát.

    Újra kell gondolni a terápiát: paracetamol helyett diklofenák

    A hát-, csípő- és térdizületi fájdalmakra a legtöbb háziorvos paracetamolt ajánl. A szakértők a vizsgálatok tapasztalatai alapján sürgetik a klinikai alapelvek felülvizsgálatát, a terápia újragondolását. Lehetséges mellékhatásaik miatt az egyébként hatásosabb nem szteroid gyulladásgátló szerek (NSAID) sem alkalmazhatók hosszabb ideig fájdalomcsillapításra. Fontos az is, hogyha a fájdalomcsillapító nem bizonyul elég hatásosnak, akkor nem a dózisát kellene növelni, hanem mielőbb abbahagyatni a szedését, és más terápiás lehetőséget keresni.

    Úgy vélik, hogy ízületi fájdalmak esetén nagyobb szerepet kellene kapnia a nem gyógyszeres kezelési eljárásoknak, például a mozgásnak, a speciális gyógytornának és az egyéb fizioterápiás eljárásoknak, manuálterápiának, akupunktúrának stb. Akut fájdalomcsillapításra pedig paracetamol helyett inkább NSAID szerek (pl. a diclofenac) szakaszos, gondosan kontrollált alkalmazását ajánlják a szakértők. Az eddigieknél nagyobb hangsúlyt kellene kapnia a megelőzésnek is, hiszen a mozgásszervi elváltozásokat jellemezően jóval könnyebb elkerülni, mint kezelni.