Több, mint mérleg!
Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!
Mennyire egészséges a testfelépítésed?
Nézz szembe a tényekkel, és változtass, ha kell!
A testedzés hatása, a zsír-izom arányának változása mérhetővé válik az oszteodenzitometriás készülékkel. A karon, a törzsön, a lábakon, a hason pontosan megadható az izomtömeg és a zsírtömeg grammban. Vagyis feketén-fehéren láthatod, hol tartasz, és mi az optimális cél a testformálás terén! Egészséged, szíved, csontjaid védelme érdekében is fontos információkhoz juthatsz. A mamádnak is ajánlott a vizsgálat!
Jobb, mint a röntgen?
Az úgynevezett DEXA csontdenzitometriás készülék alkalmas az ágyéki gerinc, a csípő, valamint a teljes test csontsűrűségének mérésére, illetve töréskockázat számítására.
TUDTAD?
Segítségével a hagyományos röntgen berendezéseknél jóval korábban és pontosabban diagnosztizálható a csontritkulás, miközben a sugárterhelés alig egytizede a korábbiaknak.
Az ortopédiai szoftver lehetővé teszi a csípőprotézis mellett elhelyezkedő csont sűrűségének a vizsgálatát is. Erre más képalkotó módszer nem alkalmas. Ezzel a módszerrel korán felfedezhető a protézis esetleges kilazulása.
Mire jó a készülék, ha egészséges vagy?
A vizsgálattal nem csak a csontok állapotáról és ásványi anyag tartalmáról kaphatunk információt, hanem a teljes testtömeg mérésekor a zsír- és lágyszövet (izom) tömegét is mérni tudjuk.Az úgynevezett pediatriai (gyermek) szoftver segítségével választ kapunk a csontok ásványianyag tartalmán túl:
- az izomtömeg és csonttömeg életkorhoz viszonyított arányára,
- az izom és ásványianyag tartalom egymáshoz viszonyított arányára, valamint az életkor és csontkor viszonyára.
- felnőtteknél a teljes test mérésekor, a speciális program segítségével választ kapunk a BMI-re (Body Mass Index) is.
- A program segítségével megadhatjuk minden egyes testrégióra a zsírszázalékot, a zsír, izom és csont tömegét (grammban). Az így összeadott testtömeg megegyezik a vizsgálat előtt, a kalibrált mérleggel mért testsúllyal.
- Mérhető a hasüregben, a belek közötti és a csípőn elhelyezkedő zsír mennyisége, aránya is. (A/G ratio).
FONTOS!
A test magas zsírszázaléka rizikófaktorként szerepel a szív- és érrendszeri betegségekben, még abban az esetben is, ha a mért BMI érték nem haladja meg a 25-30 értéket.
A testedzés hatása, a zsír-izom arányának változása pontosan mérhetővé válik. A karon, a törzsön, a lábakon, stb., pontosan megadható az izomtömeg és a zsírtömeg grammban.
Mikor érdemes elmenni a vizsgálatra?
A normális csontfejlődés 25-30 éves korra fejeződik be, ekkorra alakul ki a felnőtt ember teljes csonttömege (csúcscsonttömeg). Ha valaki rendszeresen mozog, kiegyensúlyozottan táplálkozik, a csontanyagcseréje is rendben működik.
Kórosan sovány, nem megfelelően táplálkozó, D-vitamin hiánnyal és/vagy valamilyen betegséggel, például felszívódási zavarral küszködőknél általában már a fiatal felnőtt korra sem alakul ki a normál csonttömeg, mely a klimax után még kórosabb helyzetet teremt.
Az elhízás, a mozgásszegény életmód is hosszú távon károsítja a csontokat.
AJÁNLOTT!
Az egészséges 30 éveseknek is érdemes lenne ellenőriztetniük a csonttömegüket, a mért értékek később kiindulási alapnak tekinthetők.
Kifejezetten felhívnám a figyelmét a mérés fontosságára azon fiataloknak (férfiaknak) is, akik a testépítés érdekében izomnövelő szereket szednek. Nagyon gyakran előfordul ebben az esetben is, hogy alacsony a csont ásványianyag tartalma, mely növeli a csonttörések számát.
VIZSGÁLATON
A vizsgálat előtt a betegségekre, csonttörésre vonatkozó minden családi és személyes előzményre kiterjedő kérdőívet kell kitölteni, melynek adatai számítógépbe kerülnek. A DEXA-vizsgálat fájdalommentes, időtartama néhány perc. A csonttömeg és ásványianyag tartalom mérése általában a csípőcsonton és az ágyéki gerincen történik. A mérés befejezése után következik az értékelés a szoftverek segítségével, asszisztens és orvos által. Az ágyéki gerinc csigolyáinak csontsűrűsége egyenként mérhető, és a csípőcsont különböző területeire vonatkozóan is külön adatokat nyerünk. A mért sűrűségértéket a készülék szoftvere összehasonlítja, az azonos nemű fiatal egyének csúcscsontsűrűségével, és az attól való eltérést szórásegységben (SD) határozza meg. Az így kapott értéket T-score-nak nevezzük. 20 éves kor alatt és 70 éves kor felett az ún. Z-score értéket használjuk, mely érték az azonos korú és nemű átlagpopulációhoz képest adja meg az eltérés szórásértékét.
A testtömegmérésnél összetettebb információk:
A testtömeg-ingadozás nyomon követésének egyszerű módja, ha heti rendszerességgel mérlegre állunk. Legjobb reggel, vizelet- és székletürítés után, étkezés előtt, ruha nélkül és ugyanazon a mérlegen végezni a méréseket. Ezt a szokást érdemes egy életre szólóan fenntartani.
Magasságunk és testtömegünk ismeretében - az ún. BMI (Body Mass Index, vagyis testtömeg index) révén - megállapítható, hogy aktuális testtömegünk ideális, vagy sem. A BMI értékünket úgy kaphatjuk meg, hogy a kilogrammban mért testtömegünket elosztjuk a méterben kifejezett magasságunk négyzetével.
Például: 160 cm magasság és 70 kg testtömeg esetén:
BMI = 70 kg/ (1,6m)2=70 kg /2,56 m2=27,3 kg/m2
Amennyiben a BMI 18,5 és 24,9 közé esik, akkor a testtömegünk ideálisnak tekinthető;
- ha 25,0 és 29,9 között van, akkor túlsúlyról;
- ha 30,0 és 34,9 között van, akkor elhízásról;
- ha 35,0 és 39,9 között van, akkor súlyos elhízásról;
- 40,0 felett már igen súlyos fokú elhízásról beszélünk.
- A 18,5 alatti érték soványságot jelez.
TUDTAD?
E BMI kategóriákat statisztikai átlagok alapján határozták meg, és nem veszik figyelembe az egyéni test felépítésbeli különbségeket. Ezért pl. a nehézatléták, komoly fizikai munkát végzők között - a testtömegen belüli nagyobb csont- illetve izomarány miatt -, vannak olyan személyek, akiknél a magasabb BMI érték önmagában félrevezető lehet. Ebben az esetben a teljes testtömeg mérésekor kapott izom, zsír, csonttömeg, valamit az egyes testrégiókra megadott zsír % pontos képet ad a testfelépítésről. A hasi, csípőtáji zsír arány a rizikófaktorok jelenlétre is felhívja a figyelmet, de az edzésprogram eredményessége is jól követhető!
Vigyázz a szívedre!
Az alábbi 9 rizikófaktorral magyarázható a szívinfarktusok 90%-ának keletkezése:
- 1. kóros vérzsírszint (magas koleszterin- és trigliceridszint, vagy alacsony HDL-szint)
- 2. magasvérnyomás-betegség (hipertónia),
- 3. dohányzás,
- 4. cukorbetegség (diabétesz),
- 5. hasra terjedő elhízás (nagy haskörfogat - alma típusú elhízás),
- 6. stressz,
- 7. túlzott alkoholfogyasztás,
- 8. fizikai aktivitás hiánya,
- 9. zöldség- és gyümölcsfogyasztás hiánya.
Elegendő a megbetegedéshez az is, ha a hasi típusú elhízáshoz a következő négyből legalább kettő társul:
- Magasabb vércukorszint
- Vérnyomás-emelkedés
- Magasabb trigliceridszint
- Alacsonyabb védő-, ún. HDL - koleszterinszint.
AJÁNLOTT!
A DEXA berendezéssel készített mérések már korán mutatják a jelenlévő, vagy rövidesen mérhetővé váló magasabb vérzsír és koleszterin értékeket.
TUDTAD?
Ha a testsúly 10 %-kal csökken:
- 10-20 Hgmm-rel csökken a vérnyomás,
- 20-50%-kal alacsonyabb az éhomi vércukorérték,
- 10 %-kal csökken a koleszterinszint,
- 30 %-kal csökken a trigliceridszint,
- 5-10 %-kal emelkedik a védő hatású HDL-koleszterin szintje,
- 20%-kal csökkenti a halálozást,
- 30%-kal kevesebb a diabetesszel összefüggő haláleset,
- 40%-kal kevesebb az elhízással kapcsolatban lévő rosszindulatú daganatos megbetegedés (méhtest-, epehólyag-, emlő-, prosztata-, vastagbél-, vese-, hasnyálmirigyrák).
Forrás: 2008/09 FITT.INFO
Szöveg: Dr. Takács Ildikó cikke alapján